AUTOMATIC TRANSLATION OF OUR BLOG INTO YOUR LANGUAGE BY GOOGLE TRANSLATE:

Turkish English German Dutch Swedish Danish French Italian Russian Spanish Portuguese Arabic

17 Δεκ 2012

Ήττα του ΑΟ Πολυκράτη στη Λέσβο

Ο ΑΟ Πολυκράτης δεν τα κατάφερε απέναντι στην πολύ καλή ομάδα Electronet Γέρας στη Λέσβο. Στο πλαίσιο της 9ης Αγωνιστικής της Γ' Εθνικής (Νότιος Όμιλος) έχασε με σκορ 82-70.

Η ομαδα της Λέσβου, αν και δεν ξεκίνησε καλά το πρώτο 10λεπτο (14-19), γρήγορα πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα, ανεβάζοντας στροφές και κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ με 41-34.

Οι Σαμιώτες προσπάθησαν να κρατήσουν την επαφή στο σκορ και μείωσαν στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 60-56, όμως το τέταρτο 10λεπτο ανήκε καθαρά στη Γέρα. Η ομάδα του Παπάδου ήταν ασταμάτητη, έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +16, για να πάρει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 82-70.

Από την ομάδα της Γέρας ο Δημητρίου πέτυχε 27 πόντους και οδήγησε με ασφάλεια την ομάδα του στη νίκη, συνεπικουρούμενος από τον Τσολάκη (17 πόντοι) και τον Πάντσιο (12 πόντοι). Από τη μεριά του Πολυκράτη ξεχώρισαν ο Περρωτής (21 πόντοι) και ο Λαγουδάκης (16 πόντοι).

Μεγάλη απώλεια για τον Πολυκράτη ήταν η αποβολή του Γιώργου Τοπουζίδη με 5 φάουλ, ο οποίος ήταν και η πλέον αξιόπιστη λύση από την περιφέρεια. Ο Καρτσωνάκης δεν μπόρεσε ν’ ακολουθήσει την αποστολή στη Μυτιλήνη, λόγω ασθένειας, ενώ ο Τσαρδούλιας ήταν και αυτός τραυματίας.
Άξιο αναφοράς το γεγονός ότι ο Μιχάλης Θάνος, προπονητής του Πολυκράτη, που έχει τιμωρηθεί πρόσφατα με αποκλεισμό από τους αγωνιστικούς χώρους, παρακολούθησε το ματς από την κερκίδα, δίνοντες οδηγίες καθ' όλη τη διάρκεια του ματς από το κάγκελο.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-19, 41-34, 60-56, 82-70.

Οι πόντοι των παικτών των δύο ομάδων:

Παπάδος Γέρας (Καραμβάλης): Δημητρίου 27 (1), Τσολάκης 17 (3), Πάντσιος 12 (2), Κουνούπης 6, Σαρήμπαλης 2, Ζεστός 9, Κακαγιάννης 5(1), Μπουμπουλέντρας, Ψημίτης

ΑΟ Πολυκράτης (Χρυσοβιτσιάνος): Περρωτής 21, Λαγουδάκης 16 (1), Καποτάς 11 (3), Ράλλης 10 (2), Τοπουζίδης 12 (4), Αντωνούσος, Φουντουλάκος.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου:

Παναγίτσα – Ιεράπετρα: 90-68
Κορωπί – Εργοτέλης: 68-63
Παπάγου – Μίλωνας: 66-58 (54-54 στην κανονική διάρκεια)

11. Ιεράπετρα 8 (0-8) 424-619*

* Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν κάνει το ρεπό τους.
Την επόμενη (10η) Αγωνιστική ο Πολυκράτης αντιμετωπίζει στο Πυθαγόρειο τον Ιωνικό Νικαίας

Υπενθυμίζεται ότι ο αναβληθείς αγώνας του Πολυκράτη με την Παναγίτσα Χαλκίδας (στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής) θα γίνει την Κυριακή (23/12) στο κλειστό γυμναστήριο Πυθαγορείου στις 12:00.

Πηγή: sportlesvos.gr